Šta je to dentalni plak i kako zapravo nastaje?

Šta je to dentalni plak i kako zapravo nastaje

Sigurno ste mnogo puta do sada čuli za dentalni plak, te ste mogli shvatiti da je to loše po vaše zube. Međutim, znate li kako nastaje, šta je dentalni plak i šta ga uzrokuje? U nastavku teksta želimo vam objasniti šta je dentalni plak i kako se s njim uspješno izboriti.

Dentalni plak je materijal koji je veoma ljepljiv i konstantno se stvara na zubima. On je obično posljedica kiselih i slatkih pića, raznih obroka i slatkiša. Plak je tanki film koji u sebi sadrži razne bakterije koje prilikom nastanka oslobađaju kiseline koje mogu praviti velike probleme zubima i desnima.

Nakupljanje plaka mogu uzrokovati sljedeći uzroci:

  • Dijeta bogata slatkom hranom ili zaslađenim pićima,
  • Nepravilna higijena zuba,
  • Pušenje i upotreba duhanskih proizvoda,
  • Suha usta.
dentalni plak

Koja je razlika između plaka i kamenca?

Zubni kamenac se obično nakuplja na prednjim i stražnjim zubima, te sa strana svih zuba. Nastaje tako što se zubni plak ne otklanja redovno, te nakuplja minerale i sline koji se obično stegnu u prljavo bijelu ili žutu naslagu. Iako zubni konac može pomoći pri ovom problemu, obično se kod stvaranja kamenca treba posjetiti stomatolog kako bi se kamenca riješili u potpunosti.

Kako dijagnosticirati dentalni plak?

Dentalni plak možete primjetiti i sami, jer je, kao što smo već i naglasili, prljavo bijele ili žute boje i nastaje kao naslaga. Međutim, stručnjak će dentalni plak bolje primjetiti i na vrijeme ga otkloniti, stoga je i preporučena redovna kontrola kod stomatologa do dva puta godišnje.

Posebno opasan je zreo dentalni plak, odnosno naslage na zubima starije od 24 sata. To znači da se u vašim ustima, odnosno na vašim zubima već stvorila kolonija bakterija koja uveliko radi na tome da otopi površinu vaših zuba.

Bakterije koje se nalaze u sluzi koje formiraju plak, također mogu izazvati i pojavu karijesa te oštetiti dentin. Pored toga uzrokuju upalne procese i bolesti zubnog mesa, te izazivaju gingivitis i parodontitis.

dentalni plak

Bakterije u dentalnom plaku

Zubni plak naziva se biofilmom i to je zapravo zajednica živih i neživih mikroorganizama okružena slojem ljepljive sluzi koji se nalaze na površini zuba. Plak čvrsto prianja uz površinu zuba i može se ukloniti samo mehaničkim čišćenjem.

Bakterije u plaku hrane se šećerima a kiseline oslobođene iz zubnog plaka dovode do demineralizacije tvrdih zubnih tkiva, odnosno do karijesa.

Liječenje i prevencija

Kada se radi o dentalnom plaku, najbolji način kako biste spriječili pogoršanje stanja ili pojavu plaka jeste da održavate pravilnu dentalnu higijenu. Zdrave navike, redovne posjete stomatologu i uravnotežena prehrana ključ su uspjeha.

Koraci za sprječavanje nakupljanja plaka uključuju:

  1. Redovno čišćenje zuba minimalno dva puta dnevno po dvije minute četkicom s mekim vlaknima.
  2. Čistite između zuba koncem za zube.
  3. Koristite pastu za zube koja sadrži fluor.
  4. Izbjegavajte zašećerene namirnice.
  5. Ograničite grickanje.
  6. Lijekovi za povećanje proizvodnje pljuvačke mogu biti vam pomoći ukoliko imate suha usta.
  7. Koristite antibakterijska sredstva za ispiranje usta.
  8. Redovno odlazite stomatologu na kontrolu.

Ukoliko ste primjetli da imate problem sa zubnim plakom ili kamencem budite slobodni da nas kontaktirate.

dentalni plak

Kako do nas?

Možete nas kontaktirati na broj telefona: 0603191822,

te na info@dentalfamily.ba ,

Dental Family posjeduje svoju stomatološku ordinaciju, u Živinicama.

Jedna od najsavremenije opremljenih stomatoloških ordinacija, gdje vam pružamo najviši standard stomatoloških usluga. 

Dočekat će vas profesionalno i ljubazno osoblje. 

Pružamo niz mogućnosti za vas i vašu porodicu, od preventivne stomatologije do složene njege poput ortodoncije, protetike, endodoncije te oralne hirurgije. 

Naš pristup omogućava vam vraćanje prekrasnog osmijeha pritom osiguravajući potpuno zdravlje vaših zuba a sve to uz pomoć vrhunskog stomatološkog tima sa dugogodišnjim iskustvom. 

Podijelite:

Posljednji članci:

Šta je bezmetalna cirkon keramika?

Šta je bezmetalna cirkon keramika?

Bezmetalna cirkon keramika predstavlja savremeni sistem za nadoknadu zuba i primjenjuje se u estetskoj stomatologiji. Pored toga što je funkcionalna, bezmetalna cirkon keramika zadovoljava visoke

All-on-4 / All-on-6 implanti

All-on-4 / All-on-6 implanti

Implanti ovakve vrste su fiksna protetska rješenja. Totalna proteza ugrađuje se na 4 ili na 6 implatanata. Na ovaj način pacijent dobija fiksne zube kroz

Savjeti za izbjeljivanje zuba

Savjeti za izbjeljivanje zuba

Predivan, bijel i blistav osmijeh je najpoželjniji estetski zahvat na svijetu i jako je popularan među svim generacijama. Izbjeljivanje zuba se radi u ordinacijama uz