Karijes je najčešća bolest kod čovjeka generalno i radi se zapravo o bolesti tvrdih zubnih tkiva. Obično se manifestira kao crna mrlja na vanjskoj površini zuba i nastaje kao rezultat dugotrajnog procesa kojeg uzrokuje nekoliko stvari. Od karijesa boluje gotovo 90% svjetske populacije i naravno, jako često zahvata i dječje zubiće, te pogađa tinejdžere ali i ljude ostalih dobi.
U nastavku ćemo navesti kako nastaje karijes, te nekoliko korisnih savjeta za prevenciju.
Što je zapravo karijes?
Karijes je oštećenje tvrdih zubnih tkiva, tačnije dentina. Nastanak karijesa počinje na površini zuba demineralizacijom odnosno razgradnjom cakline. On zatim prodire dublje ispod površine zuba te tako zahvata ostale dijelove zubnog tkiva.
Iako za pojavu karijesa možemo navesti nekoliko važnih uzročnika, onaj najveći jeste zapravo bakterija Streptococcus mutans.
Drugi uzročnici mogu biti kiseline, ugljikohidrati i plak. Kada je u pitanju nastajanje plaka, on se formira od bakterija iz usne šupljine koje se nakupljaju na površini zuba te formiraju bakterijski sloj.
Pri razgradnji ugljikohidrata nastaju kiseline koje nagrizaju caklinu i prodiru ispod površine gdje zubi zbog oštećenja gube fosfor i kalcij i tako počinje proces kvarenja zuba. Ovaj proces se sastoji od nekoliko etapa u kojem dolazi do deminerazilacije.
Karijes obično nastaje na površinama stražnjih zuba jer se tokom dana ili večeri bakterije najviše tu nalaze, zbog same strukture i površine stražnjih zuba. Također se mnogo često javlja između jako stisnutih zuba koji se veoma teško čiste, te kod izbjegavanja upotrebe konca za zube.
Simptomi pojave karijesa
Ponekad se karijes može primjetiti odmah u toku ranih procesa nastajanja, a ponekad je za to potreban stomatolog kako bi na vrijeme prepoznao problem. Karijes u ranoj fazi može izgledati kao bijela mrlja, koja nakon nekog vremena prelazi u mrlju tamnije boje. Također može izgledati kao rupica odnosno tačkica na zubu.
Na početku proparadanja zuba obično se ne javljaju nikakvi značajniji simptomi. U toku razvijanja karijesa dolazi i do prvih simptoma koji mogu biti bolni. Dakle, može se javiti osjetljivost na hladnoću, toplotu i na slatko. Ukoliko se karijes ne počne na vrijeme liječiti može se pojaviti infekcija koja može prouzrokovati gnoj, a samim tim dolazi do oticanja zuba, snažnih bolova i do groznice.
Kod pojave karijesa veoma su bitne redovne kontrole kod stomatologa, kako bi se na vrijeme uočili mekani ili ljepljivi dijelovi, što također može biti znak za propadanje zuba.
Prevencija i liječenje
Kao i kod pojave drugih upalnih procesa kada su u pitanju zubi i desni, i kod karijesa je najbolja prevencija u stvari pravilna higijena, te zdrava ishrana koja obiluje vitaminima i mineralima.
Veoma je važno voditi računa o tome na koji način se sprovodi higijena zuba. Ono što je najvažnija obaveza jeste pranje zuba ujutro nakon buđenja i navečer prije spavanja. Preporučeno je da se zubi očiste nakon svakog obroka međutim, većina nije u prilici to odmah obaviti, stoga je minimalno pranje zuba dva puta dnevno osnova, te se preporučuje i više od toga.
Kod biranja paste za zube jako je važno odabrati onu koja sadrži fluor a čišćenje zuba upotpunit će konac za zube koji je neophodan.
Kako biste bili još sigurniji koristite vodicu za ispiranje usta.
Kontrola kod vašeg stomatologa je veoma važna kako bi on na vrijeme mogao prepoznati znakove nastanka ili razvoja karijesa. Stoga se redovna posjeta stomatologu kada ne osjećate neke značajne promjene preporučuje dva do tri puta godišnje.
Borba protiv karijesa od vas također zahtijeva da zube i desni ojačate pravilnom ishranom što znači nužno unošenje vitamina i minerala. Ishrana bi trebala biti bogata voćem, povrćem i zdravim masnoćama. Na taj način ćete se dodatno zaštititi.
Preventiva je jako bitna kako bi se zub sačuvao od propadanja, te kako bi se spriječilo dalje širenje problema koji može dovesti do implatoloških zahvata.
Kontaktirajte nas!
Kao što smo već u tekstu naglasili, redovna kontrola je od ključnog značaja pri spriječavanju pojave karijesa i drugih upalnih procesa. Ukoliko vaši odlasci kod stomatologa budu redovni, pravovremeno će se otkriti promjene na zubima koje ćete na vrijeme moći sanirati.
Stoga, ne gubite vrijeme, zakažite svoj termin još danas i sačuvajte svoj osmijeh!
Možete nas kontaktirati na broj telefona: 0603191822,
te na info@dentalfamily.ba ,
Dental Family posjeduje svoju stomatološku ordinaciju, u Živinicama.
Jedna od najsavremenije opremljenih stomatoloških ordinacija, gdje vam pružamo najviši standard stomatoloških usluga.